Δημοφιλείς αναρτήσεις

Blog Archive

Γίνε αναγνώστης μας!

15 Σεπτεμβρίου 2013

Έλληνας μαθητής αναδείχθηκε χάλκινος παγκόσμιος πρωταθλητής στην Πληροφορική...!

Ο μαθητής της Γ΄ Γυμνασίου, Χρήστος Φιαμέγκος, κατέκτησε την τρίτη θέση στον κόσμο και την πρώτη στην Ευρώπη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πληροφορικής της Microsoft.  Τρίτος ανάμεσα σε 650.000 μαθητές και φοιτητές ηλικίας έως 22 ετών αναδείχθηκε ο μαθητής της Γ΄ Γυμνασίου, Χρήστος Φιαμέγκος, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πληροφορικής της Microsoft.

Οι 100 καλύτεροι από τους 650.000 συμμετέχοντες συμμετείχαν στον τελικό που διεξήχθη τον Αύγουστο στην Ουάσινγκτον.

Ο 15χρονος Έλληνας πρωταθλητής διαγωνίστηκε στο Microsoft Excel. Οι υποψήφιοι πρέπει σε ελάχιστο χρόνο να επιλύσουν σύνθετα ακαδημαϊκά και επιχειρησιακά σενάρια χρησιμοποιώντας ένα συνδυασμό προγραμμάτων της Microsoft όπως Word, Excel, PowerPoint, Access.